Magiczna Noc w Teatrze Słowackiego

Magiczna Noc w Teatrze Słowackiego

W piątkową śnieżną noc o godzinie 22.30 uczestniczyłem wraz ze słuchaczem Małopolskiej Policealnej Szkoły Masażu w nocnym zwiedzaniu Teatru im. Juliusza Słowackiego. To było dla nas niesamowite przeżycie! Szczególnie w tej wyjątkowej zimowe scenerii. Już na początku mieliśmy problem z wejściem do teatru ale na szczęście czuwał tam nocny portier.

Nocne zwiedzanie Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie z audiodeskrypcją to jak podróż w czasie i odczucie magii teatru. Można wtedy zobaczyć każdy zakamarek teatru. Bo jak śpiewał Zbigniew Wodecki "nam wolno role odegrać i wyjść, nie musimy zabierać jej w życie". Szczególnie zapadła nam w pamięć kurtyna malowana przez Henryka Siemiradzkiego – prawdziwe arcydzieło sztuki, które zdobi teatr od ponad stu lat. Na dodatek nie zwija się w rulon kiedy jest podnoszona a cała wznosi się do góry i dlatego jest tak dobrze zachowana.

Oprócz doświadczeń sensorycznych otrzymaliśmy porządną dawkę wiedzy. Stanisław Solski, legendarny aktor i dyrektor tego teatru, również był częścią tej historii. To on przyczynił się do rozwoju teatru i krakowskiej sceny artystycznej. Warto wspomnieć, że:

"Solska jako pierwsza aktorka w Polsce wystąpiła nago w teatrze. Roznegliżowana przejechała przez scenę na żywym koniu w sztuce Godiwa Leopolda Staffa. Wybuchł skandal, podczas którego o zdjęcie spektaklu z afisza bezskutecznie apelowała krakowska kuria." (cyt. za www.teatralny.pl)

Każdy krok po tym zabytkowym budynku przypominał nam o bogatej historii która tutaj miała miejsce. Audiodeskrypcja dodała jeszcze więcej głębi do tej wizyty, pozwalając nam nie tylko zobaczyć, ale i poczuć każdy detal tej architektonicznej perły.

To był wieczór pełen refleksji o znaczeniu sztuki, historii i kultury. Jesteśmy niezmiernie wdzięczni Teatr w Krakowie - im. Juliusza Słowackiego za kreatywność, możliwość bycia częścią tej magicznej nocy i już nie możemy się doczekać, aby ponownie odwiedzić to wyjątkowe miejsce.

 

#TeatrSłowackiego #NocneZwiedzanie #Audiodeskrypcja #KulturaDlaWszystkich #KurtynaSiemiradzkiego #Solski #HistoriaTeatru