Rok 2017! Zajęcia z kaligrafii – pionierski projekt w Krakowie!

Piszę, więc jestem – warsztaty kaligraficzne

Chcemy uświadomić wszystkim osobom odpowiedzialnym za kształcenie dzieci, jak ważna jest umiejętność odręcznego pisania. Kaligrafia to najprostszy i powszechnie dostępny trening naszego mózgu. Praktykowanie pisania wpływa na procesy uczenia się, poznawania, rozwój wyobraźni i pamięci. Kryje w sobie wiele celów wychowawczych i rozwojowych. Sama procedura pisania fascynuje dzieci.

Michał Stolarek - Dyrektor Szkoły SP 15 w Krakowie

Nasze przygotowania do przyjęcia siedmiolatków i Dzień Pisania Odręcznego. Chłód na tyle przenikał gości, że każdy z nich poszukiwał pospiesznie wskazanego adresu. Józef Dietl, Święty Sebastian i ten niesamowity żydowski Kupiec - Berek Joselewicz. Echa ich życiowych postaw przeszyły moje myśli. Przechodząc przez każdą z tych ulic, próbuję wyłapać w oddali tabliczkę z napisem Brzozowa. Potem już tylko numer 14. Wiem, że dzisiejsze spotkanie i zadanie do wykonania jest trudne. Nie tylko dla mnie, ale również dla pozostałych Nauczycieli. Przecież to dziś my będziemy w roli uczniów. Dziś zajęcia z kaligrafii.

Dopóki będziemy pisać pięknie odręcznie, zachowamy sens nauczania i wychowania przez estetykę, piękno i dobro.

Już od września tego roku przyjmiemy do naszej szkoły pierwszoklasistów. Gimnazjum z Oddziałami Integracyjnymi nr 12 od 1 września 2017 roku wg projektu uchwały Prezydenta Miasta Krakowa będzie Szkołą Podstawową z Oddziałami Integracyjnymi nr 15 im. Księdza Kardynała Karola Wojtyły.

By być najlepszym wychowawcą i nauczycielem trzeba stale dokonywać refleksji nad swoimi działaniami i stale twórczo się rozwijać. W końcu w Piśmie stoi: „Nie samym chlebem żyje człowiek”, a i współczesny filozof, Tadeusz Gadacz, zauważa, że życie nie polega jedynie na wymianie energii, spożywaniu i wydalaniu, ale nade wszystko na twórczym działaniu („O umiejętności życia”).

Trochę chęć tworzenia, a trochę ciekawość spowodowały, że ośmioro naszych Nauczycieli, wzięło udział w warsztatach pisania kaligraficznego w Galerii 2 Światy, w której mieści się siedziba Fundacji Sztuka Kaligrafii.

Dorośli ludzie, którzy w swoim życiu zapisali ręcznie niejedną kartkę, zasiedli przy wygodnych stołach nad papierem milimetrowym i z piórkiem w ręku i z chwili na chwilę coraz mocniej dawali się unieść wehikułowi czasu, stając się średniowiecznymi skrybami, spowitymi dźwiękami chorałów gregoriańskich i mozolnie, w wielkim skupieniu stawiającymi gotyckie litery.

Wszyscy poszliśmy tam, by już w przyszłym tygodniu zainaugurować z Uczniami w naszej Szkole naukę kaligrafii, która nie tylko wpłynie na wyrobienie pięknego charakteru pisma – a ono, jak wiadomo, jest zwierciadłem duszy, ale także usprawni procesy myślowe, ponieważ w trakcie pisania ręcznego mózg pracuje aktywniej. Dodatkowo dzień 23 stycznia, to Dzień Pisania Odręcznego.

Mamy nadzieję, że uda nam się rozbudzić w naszych Uczniach przyjemność, jaką daje niespieszne, staranne pisanie i że dzięki temu nowemu zajęciu w nieodległej przyszłości przekonają się, że stali się spokojniejsi, uważniejsi, lepiej skoncentrowani, a to wprost przełoży się na przyswajanie przez Nich wiedzy. Ufamy, że rozwój Dzieci przez piękne pisanie powoli – bo wszystko, co wartościowe wymaga czasu - będzie stawał się faktem.

 Michał Stolarek